Minsk Grubu, Dağlık Karabağ’da kalıcı çözüm için Erivan ve Bakü’ye çağrı yaptı

03 Aralık 2020 Perşembe, 21:31

Minsk Gurubu eş-başkanlığını yürüten Fransa, ABD ve Rusya, Bakü ve Erivan’a mevcut ateşkesten istifade ederek Dağlık Karabağ’da kalıcı ve uygulanabilir bir çözüm için müzakereleri başlatmaları çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda eş-başkanları olduğu Minsk Grubunun oynadığı rolün önemini teyit eden ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Minsk Grubunun gözetiminde yürütülecek görüşmeler için Bakü ve Erivan’a müzakere masasına dönmeleri çağrısı yapıldı.

Ortaklaşa belirlenecek bir takvim içinde çözülememiş sorunları kapsamlı bir şekilde ele almak için tarafları müzakereye davet edilen açıklamada, eş-başkanların en kısa zamandan bölgede kabul edilmesi çağrısı yapıldı.

Uluslararası hukuka göre esirlerin ve cenazelerin en kısa zamanda karşılıklı olarak değişiminin gerçekleştirilmesi istenen açıklamada, bölgedeki “yabancı savaşçıların” derhal Dağlık Karabağ’ı terk etmeleri ve tarafların bunu kolaylaştırmak için ellerinden gelen çabayı göstermeleri istendi.

Türkiye, AGİT bünyesinde kurulan Minsk Grubunun dağıtılarak, Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan arasında sorunun çözümü için yeni bir mekanizma kurulmasını öneriyor.

Azerbaycan, son olarak Ermeni tarafını tuttuğu gerekçesiyle Fransa’nın Minsk Grubu’ndan çıkmasını önermişti.


Kaynak Link Euronews Türkçe

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz