Macron’dan özgürlük kısıtlaması eleştirilerine yanıt: Türkiye ya da Macaristan değiliz

05 Aralık 2020 Cumartesi, 12:06

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde özgürlüklerin kısıtlandığı eleştirilerine “Macaristan ya da Türkiye değiliz” sözleriyle yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı, cuma günü katıldığı bir canlı yayında, hükümetinin güvenlik güçlerini korumaya yönelik tartışmalı yasa tasarısı önerisi ile İslami dernek ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik denetimler nedeniyle ülkedeki özgürlüklerin kısıtlandığı suçlamalarını reddetti.

Macron, eleştirilere, “Fransa özgürlükleri azaltılıyor denmesine izin veremem. Biz Macaristan, Türkiye falan değiliz” sözleriyle yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Bugünkü durum tatmin edici değil ama kusura bakmayın bu bizi otoriter bir devlet yapmıyor.” ifadesini kullandı.

Internet üzerinden yayın yapan Brut medyasında yapılan canlı yayında konuşan Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Macron Fransa’nın başına beladır” açıklamasına “Ben saygıya inanıyorum, toplumlarımız gitgide şiddetleniyor, ve bazı liderle de bu şiddete örnek oluyor. Siyasi liderler arasındaki bu tür hakaretlerin doğru yöntem olmadığını düşünüyorum” şeklinde yanıt vermişti.

Fransız hükümeti, güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güvenlik yasa tasarısının 24. maddesinin, gelen tepkiler nedeniyle geri adım atmış ve değiştirileceğini duyurmuştu.


Kaynak Link Euronews Türkçe

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz